CYENS Mükemmeliyet Merkezi Work In Progress festivali düzenliyor

WIP 22 – Cesur Yeni İnsanlık
SANAT ve TEKNOLOJİ FESTİVALİ

CYENS Mükemmeliyet Merkezi tarafından düzenlenen ve Sanat ile Teknoloji arasındaki
sinerjilerin kutlandığı bir Work In Progress festivali.

Basın Bildirisi

CYENS Centre of Excellence (CoE) WIP 22 – Cesur Yeni İnsanlık / Sanat ve Teknoloji Festivalini (Brave New Humanity / Arts and Technology Festival) sunmaktan mutluluk duyar. WIP (Work in Progress) festivali, sanat ve teknoloji sinerjilerine odaklanan, sürekli gelişen bir dizi etkinlik ve sergidir.

CYENS’in Thinker Maker Space, ITICA MRG & Museum Lab MRG tarafından değerli işbirlikçileri ile birlikte düzenlenen festival, Doğu Akdeniz’de bir ilke imza atarak, Sanat ve Bilimin
kesişiminde deney yapan bilim insanlari ve yaratıcılar teknolojiler için yıllık bir referans noktası olmayı hedefliyor.

Bu yılki festival genişliyor ve 80’den fazla deneyime ev sahipliği yapıyor, davetli yerel ve konuk sanatçıların, üniversitelerin ve kuruluşların yanı sıra CYENS’in projelerinden medya sanat
eserleri, performanslar, söyleşiler, atölyeler, gösterimler ve etkileşimli oyunlar sunuyor.

Tüm etkinlikler, 11-23 Kasım 2022 tarihleri arasında CYENS’in tesislerinde ve merkez koşusunun yakınındaki diğer mekanlarda gerçekleştirilecek.

• Joseph Hovadik’in RSC3 CYENS Bölgesel Misafir Sanatçı Merkezi’ne Misafir Sanatçı(Resident Artist) olarak katıldığı ve “Kıbrıs’ın Yaşam Belirtileri (Cyprus Vital Signs)” ismiyle
hazırladığı çalışmanın sonuçlarının S+T+ARTS tesislerinde çalışmalar yürütmek üzere davet edilen sanatçıların eserleriyle birlikte sergilenmesi.
• Avusturya Büyükelçiliği himayelerinde Ars Electronica Animasyon Festivali Turnesi – Elektronik
Festival, Prix Ars Electronica 2021 Bilgisayar Animasyonu kategorisi jürileri tarafından seçilen en iyi işlerden bir seçki sunuyor.
• Fransa Büyükelçiliği himayelerinde Fransız Enstitüsü’nün Escape, voyage au cœur descultures numériques sergisinden bir seçki.
• Avusturya Linz Sanat ve Tasarım Üniversitesi Arayüz Kültürleri Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin medya sanatı projeleri arasından seçilenler.
• Lefkoşa Üniversitesi ve Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi öğrencilerinin çalışmalarından seçilen medya sanatı projeleri.
• Kıbrıs ve yurt dışından davetli sanatçı, teknolog, akademisyen ve uzmanların sanat eserleri,enstalasyonları, performansları, söyleşileri ve çalıştayları.
• CYENS Thinker Maker Space yaratıcı alanında uygulanan Artist in Residence (Misafir Sanatçı)programından seçilen projeler
• CYENS Araştırma ve İnovasyon Bölümü’nden seçilmiş proje ve sunumlar.
• Prestijli, çok paydaşlı bir ağ oluşturma etkinliği.
• Canlı müzik ve sokak partisi

WIP 22 Festivali’nin tam programı, ayrıntıları ve güncel bilgilerine https://wip.cyens.org.cy/ adresinin yanı sıra CYENS Thinker Maker Space web sayfası ve sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

* WIP 22 – Cesur Yeni İnsanlık (Brave New Humanity) LC01641664 sayılı hibe anlaşması kapsamında AB Komisyonu İletişim Ağları, İçerik ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Bugünü Onarmak (Repairing the Present) isimli AB
projesinin bir parçasıdır.

Küratör Notu
Marios Constantinides, Stella Taousiani, Myrto Aristidou

Üstel teknolojik gelişmelerin yaşandığı bir devirde yaratıcı insanlar, bilim insanları ve yenilikçiler gelişmekte olan teknolojilerin bolluklarını kucaklayarak cansiperane şekilde doğal ve yapay kaynakları yeniden değerlendiriyor. WIP 22 Festivali duyusal ve analog özlerimizin nasıl Normal’ın “The Invisible Computer/Görünmez Bilgisayar” (1998) kitabında tanımladığı gibi aynı anda “doğal”dan uzak ve ona yakın yeni medeniyetler ve artırılmış dünyalar ürettiğini irdeliyor.

Raw, Mechanos, Transience ve Play kavramsal kümeleri değişen çevresel ve insani koşullara dair birer eleştirel yorum, sorgu ve estetizm rolü oynuyor. Bu yıl sergilenen sanat eserleri, söyleşiler ve çalıştaylar yakın geleceğimizi besleyen yeni doğal ve teknolojik ortamların çarpışmasından doğan hararetle değişen peyzajda birden çok yerde konumlandırılacak.

RAW ham maddeler ve teknoloji arasındaki aşina olmayan ilişkileri ortaya seren projeler sunarak çağımızın insan-çevre gerilimlerine eleştirel yorumda bulunuyor ve değişen çevresel ve insani koşullara
dışarıdan bir gözle bakıyor.

MECHANOS ileri teknoloji dijital üretim ve hızlı prototip geliştirimi kullanan yeni araç ve süreçler öneren devam etmekte olan araştırma projelerini ön plana çıkarıyor.

TRANSIENSE insan ötesi durumu irdeleyen, arayüzler ve sanal alanlar vesilesiyle artırılmış ve hayal ürünü peyzajları öyküleyen bir dizi projeyi içinde barındırıyor.

PLAY sizi etkileşim, oyun ve oyunlaştırma yoluyla dijital devrimin yarattığı radikal değişikleri yeniden
izdüşümleri keşfetmeye davet ediyor.

Bu bağlantıdan geçen senenin sergi ve etkinliklerini yeniden ziyaret edebilirsiniz.
İlgili tüm görselleri bu bağlantıdan indirebilirsiniz
WIP22_Visuals_for_Media_CYENS – Google Drive

Check Also

DENETİMLERDE 459 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ

Trafik Ekipleri tarafından ülke genelinde dün gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 1,633 araç sürücüsü kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir