Ledra Palas otel sergisi

Ledra Palace: Çizgide Dans

Kıbrıs’taki modernitenin etkileyici gelişimini ve aynı zamanda adanın çalkantılı yakın tarihini en iyi temsil eden bir bina düşünebilseydik, bu şüphesiz Lefkoşa’daki Ledra Palace Hotel olurdu.

Ledra Palas, şehrin kozmopolitan ve çok kültürlü karakterinisomutlaştırıp  örneklendirirken, kendi tarihi aynı anda adadakisosyal ve politik gelişmeleri yansıtır. Misafirler, çalışanlar, mimarlar, sanatçılar, askerler, Birleşmiş Milletler personeli ve diğerleri.

Müzenin Geçici Sergiler Odası’nda, Ledra Palas‘da yaşayanveya onunla ilgili kişisel deneyimlere sahip kişilerin sergileri, anıları ve hikayeleri, bir yandan adanın maceralı yakın tarihinianlatırken, diğer yandan Kıbrısın modernitesini gözler önüneseriyor.

Sergi, Ledra Palace tarihini çok sesli ve çok boyutlu bir şekildecanlandırmayıve bu hikaye aracılığıyla ziyaretçileriKıbrıs’ın modern olaylarını tartışmaya teşvik etmeyi amaçlıyor.

Buna paralel olarak, Lefkoşa’yı onurlandırmayı ve Kıbrıs’ta moderniteyi göstermeyi hedefliyor. Ledra Palace’ın tarihi başka bir anlatıyı gözler önüne seriyor: modernizmin veyoğun kozmopolitan bir sosyal hayatın hikayesi. Sözlüroportajlar, özel fotoğraflar ve nesnelerle birlikte bu sürecinbaşını çekiyor.

Sergi, bir otel olarak Ledra Palace’ın ‘altın çağı’ ya da ilginç sosyal tarihi ile sınırlı değil, otelin kuruluşundan günümüze kadar uzanan süreci, kişisel, sosyal ve politik her zaman birbiriyle bağlantılı olduğunu kanıtlıyor.

Unutulmamalıdır ki, vakıflar, kuruluşlar ve özel koleksiyonerlerin yanı sıra Ledra Palace’da çalışmış veya yaşamış kişilerden alınan fotoğraf, obje ve çeşitli referans materyalleri ödünç alınmadan sergi gerçekleşemezdi.

CYENS Mükemmeliyet Merkezi tarafından geliştirilen gelişen teknolojiler ve yenilikçi uygulamalar bu sergideönemli bir yere sahip.

BM kışlasına dönüştürülmesi ve Ara Bölge’deki konumu nedeniyle artık kolayca erişilemeyen otelin tarihini hayatageçiriyor.

Teknoloji, yaşlıların hatırlamalarına ve gençlerin 70 yıldandaha uzun bir süre önce lüks Ledra Palace Hotel’in neyebenzediğini bilmelerine yardımcı olacak Sergi, LedraPalace’ın yaratılmasından bugüne kadar uzanan bir dönemdezamanda yolculuk yapmayi amacliyor.

Serginin küratörlüğünü Loukia Loizou Hadjigavriel, Antigone Heraclidou ve Theopisti Stylianou-Lambert üstlenirken, genelkoordinasyonu Leventis Belediye Müzesi Müdürü Demetra Theodotou Anagnostopoulou ve küratör Maria Patsalosavviorganize etti.

Sergiye, Ledra Palace Hotel’e çeşitli açılardan yaklaşan akademisyen ve araştırmacıların sunduğu makale ve fotoğraflardan oluşan zengin bir yayın eşlik ediyor.

Sergi süresince fiziki ve online turlar, sunumlar ve eğitim programları yer alacaktır.

Süre: 1 Haziran – 31 Ekim 2021

Yer: Lefkosa Leventis Belediye Müzesi, Geçici SergilerOdası,

15-17 Ippokratous Caddesi, Laiki Geitonia, 1011 Lefkosa.

Ziyaret Saatleri: Sali Pazar, 10.00-16.30

Organizatorler: Lefkosa Leventis Belediye Müzesi, CYENS Centre of Excellence

Sponsorlar:

A. G. Leventis Vakfi
CYENS Mükemmeliyet Merkezi, Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 araştırma ve yenilik programından, no.lu hibe sözleşmesi kapsamında finansman almıştır. 739578; bu proje ayrıca Araştırma, Yenilik ve Dijital Politika Bakan Yardımcısı aracılığıyla Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti’nden fon almıştır.

Destekciler: Ledra Palace Hotel PLC, CyBC, Basın ve Enformasyon Ofisi, Leventis Belediye Lefkoşa Müzesi ve A. G. Leventis Galerisi Dostları Derneği, Lefkoşa Belediyesi, Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi

Detayli Bilgi icin Leventis Belediye Müzesi Facebook sayfasi’ni ziyaret edebilirsiniz.

The Leventis Municipal Museum of Nicosia / Λεβέντειο Δημοτικό Μουσείο Λευκ. – Αρχική σελίδα | Facebook

Check Also

DENETİMLERDE 459 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ

Trafik Ekipleri tarafından ülke genelinde dün gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 1,633 araç sürücüsü kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir