Resmiye Canaltay: “Kıyı emniyeti gemimiz yarın sabah olay yerinde olacak”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Canaltay Kıbrıs’ın kuzeyindeki kıyıları tehdit eden ve sabaha kadar Karpaz’a ulaşacağı tahmin edilen Suriye’deki petrol sızıntısı ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Bakan Canaltay “Suriye’de başlayan ve kıyılarımıza doğru ilerleyen petrol sızıntısı nedeniyle tüm kurumlarımızla birlikte alarmdayız. Kıyı Emniyeti gemimiz bariyerlerle birlikte yarın sabah olay yerinde olacaktır.” dedi.

“CİDDİ BİR MÜCADELE SÜRECİ BİZİ BEKLİYOR”

Türkiye Cumhuriyeti ile temas halinde olduklarını açıklayan Resmiye Canaltay şu ifadeleri kullandı:

“Bu çerçevede Mersin, İskenderun, Botaş ve Taşucu Liman başkanlıkları bölgesinde bulunan yetkilendirilmiş acil müdahale firmalarının deniz araçları ve kirliliğe müdahale ekipmanları, deniz bariyeri, sıyırıcı, portatif depolama tankları hazır hale getirilmiş olup, bu unsurlardan 2 deniz aracı halihazırda Adana Ceyhan’dan uzman personel ve gerekli müdahale ekipmanı ile hareket etmiştir. Ciddi bir mücadele süreci bizi bekliyor. Kurumlarımızla birlikte hazır olma adına Başbakanlıkta bir kriz merkezi oluşturuldu.

HAZIRIZ. HEM KENDİ GÜCÜMÜZ HEM DE UZMANLARLA FELAKETİN EN AZ HASARLA KIYILARIMIZDAN UZAKLAŞMASI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ…

Kıyı Emniyet, olaya müdahale için hazır. İlk etapta tespitimiz yarın sabah itibarı ile güçlü bir mücadele bizi bekliyor. Hazırız. Hem kendi gücümüz ve uzmanlarımız hem de Türkiye’den gelen heyetle birlikte beklenmedik felaketin en az hasarla kıyılarımızdan uzaklaşması için mücadele edeceğiz.”

“GEREKLİ GÖRÜLMESİ HALİNDE, BM, AB VE GÜNEY KIBRIS İLE TEMASA GEÇİLECEKTİR”

Halkta oluşan ciddi endişenin farkında olduklarını ifade eden Bakan Canaltay şunları kaydetti:

“Teyakkuz halindeyiz ve gerekenin yapılması için Başbakanlıkta oluşan kriz masası etrafında hareket planı belirleniyor. Hızlı ve etkili bir müdahale için Türkiye yetkilileri ile birlikte tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de bizlerle temas içerisinde. Gerekli görülmesi halinde, BM, AB ve Güney Kıbrıs ile temasa geçilecektir. Kamuoyunu bilgilendirmeye devam edeceğiz.”

Check Also

DENETİMLERDE 459 SÜRÜCÜ RAPOR EDİLDİ

Trafik Ekipleri tarafından ülke genelinde dün gerçekleştirilen trafik denetimleri sonucu; toplam 1,633 araç sürücüsü kontrol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir